Ponikoulun tulevat kurssit
Ponipäiväkurssit
Kurssilla luvassa leppoisaa puuhaa ihanien ponien kanssa. Hoidetaan poneja ja kokeillaan ratsastusta. Aikaisempaa hevoskokemusta ei tarvita. Aikuinen voi osallistua kurssille halutessaan lapsen tueksi.
3.10. klo 13-15 Varaa paikka tästä!
17.10. klo 13-15 Varaa paikka tästä!
14.11. klo 13-15 Varaa paikka tästä!
28.11. klo 13-15 Varaa paikka tästä!
Kurssit ja kausitunnit
Ponitalutus on helppo ja turvallinen tapa tutustua ratsastukseen. Aikaisempaa kokemusta ei tarvita.
26.9. klo 12 Varaa paikka tästä!
10.10. klo 12 Varaa paikka tästä!
24.10. klo 12 Varaa paikka tästä!
7.11. klo 12 Varaa paikka tästä!
21.11. klo 12 Varaa paikka tästä!
5.12. klo 12 Varaa paikka tästä!
Minialkeet-kurssi on tarkoitettu lapsille, joilla ei ole ennestään kokemusta poneista ja ratsastuksesta, tai on vain hiukan kokemusta.
Seuraavat minialkeet-kurssit alkavat tammikuussa 2027! Tähän syksyyn suosittelemme tulemaan mukaan lauantain ponitalutuksiin ja ponipäiväkursseille. Tammikuussa alkavat kurssit tulevat marraskuussa varattavaksi hopotiin.
Minijatko-kurssi on tarkoitettu lapsille, joilla on jo hieman kokemusta poneista ja ratsastuksesta. Kurssi sopii mainiosti esim. Minialkeet-kurssin jatko-osaksi.
Seuraavat minijatko-kurssit alkavat tammikuussa 2027! Tähän syksyyn suosittelemme tulemaan mukaan lauantain ponitalutuksiin ja ponipäiväkursseille. Tammikuussa alkavat kurssit tulevat marraskuussa varattavaksi hopotiin.
Alkeisjatko sopii minijatko- kurssin käyneille ratsastajille, tai ratsastajille jotka hallitsevat ponin jo itsenäisesti ravissa ja on valmis harjoittelemaan laukkaamista.
Käynnissä oleville alkeisjatko-tason tunneille pääsee mukaan vapaille paikoille 5 kerran tallikorteilla tai jos haluat tulla kausipaikalle mukaan, ole yhteydessä sähköpostitse laura.nyman@niihamariding.fi
Jatko tasolla ratsastetaan itsenäisesti, osataan nostaa jo laukka ja harjoitellaan entuudestaan laukanylläpitämistä ja hallintaa.
Pikkuhiljaa mukaan tulevat myös pienet esteet maapuomien lisäksi.
Käynnissä oleville jatko-tason tunneille pääsee mukaan vapaille paikoille 5 kerran tallikorteilla tai jos haluat tulla kausipaikalle mukaan, ole yhteydessä sähköpostitse laura.nyman@niihamariding.fi
He C -tunneilla ratsastetaan jo sujuvasti kaikissa askellajeissa ja harjoitellaan tarkkoja siirtymisiä. Opetellaan ratsastamaan erilaisia teitä hyvässä tasapainossa ja tahdissa. Harjoitellaan kevyttä istuntaa ja tasapainoa sekä maapuomeilla että pienillä esteillä.
Käynnissä oleville He C-tason tunneille pääsee mukaan vapaille paikoille 5 kerran tallikorteilla tai jos haluat tulla kausipaikalle mukaan, ole yhteydessä sähköpostitse laura.nyman@niihamariding.fi